ابتلا به شپش سر در تمامی جوامع و میان هر رده سنی دیده می شود. یکی از مشکلاتی است که خانواده ها سالانه با آن روبرو هستند ابتلای کودکان به شپش سر است.

داروی خط اول درمان از نظر میزان تاثیر و عدم سمیت، شامپوی پرمترین  و کرم نیکسامل است که می توان از آنها برای تمام سنین بزرگسالان و کودکان حتی شیرخواران بالای 2 ماه و خانم های باردار استفاده کرد.

کرم مو  قابل شستشوی نیکسامل بعنوان داروی خط اول برای درمان الودگی ناشی از شپش سر انسانی به کار برده می شود.

در بزرگسالان معمولا با یکبار مصرف کرم نیکسامل برای بیماران مبتلا به شپش سر تقریباً در تمامی موارد نتیجه درمانی مثبت دارد. هنگام استفاده از این دارو به هیچ وجه از درمان های سنتی مانند استفاده از سرکه و ... بدلیل احتمال کاهش اثر دارو استفاده نگردد. ضمنا مصرف این دارو در انسان کمترین حد سمیت را نسبت به سایر فرآورده های مشابه دارد

روش درست مصرف کرم نیکسامل ابتدا باید موها را با یک شامپوی دیگر (شامپو ساده بدون نرم کننده بخوبی بشوییدو سپس موها را بخوبی آب کشیده و تا حدی که فقط آب موها گرفته شود، خشک نمایید.

آنگاه مقدار کافی از کرم پرمترین روی موهای نم دار استفاده نمایید تا تمام موها و پوست سر به خوبی به کرم آغشته شود.

دقت کنید موها پشت گردن و پشت گوش ها را کاملا به کرم آغشته کرده باشید. بعد از اتمام استعمال اجازه دهید 10 دقیقه کرم بر روی مو باقی بماند سپس موها را خشک نمایید.

سپس با شانه دندانه ریز داخل جعبه تخم شپش و بقایای حشره را از لابه لای موها خارج نمایید.

پیشنهاد میکنیم بعد از مصرف کرم پرمترین تمام البسه و ملحفه ها و حوله های بیمار باید با آب داغ شستشو داده شود و یا به اسپری دافع حشرات درمین آغشته شود.

توصیه آخر اینکه تمامی افراد خانواده فرد مبتلا نیز همزمان باید درمان گردند.  

 

 

 

شامپو کل تار با جدا کردن اکسیژن از پوست موجب مهار تکثیر سلولی و کاهش اندازه و تعداد سلول ‌ها در لایه شاخی پوست می‌ شود. کل تار ماده‌ای ارزان قیمت و عاری از عارضه جانبی بوده و آن را می توان برای سطح زیادی از بدن مورد استفاده قرار داد. کل تار یک ماده ضد خارش و ضد باکتری است.
شامپو کل تار، ارمغان آور شادابی برای پوست و موی سر، و درمان کننده شوره سر و رهایی بخش از خارش سر.
شامپو کل تار %1 درمین® در دو نوع بسته بندی به صورت بطری و تیوپی به بازار عرضه می شود.
موارد مصرف:
شامپو کل تار %1 درمین®برای درمان شوره ( کنترل خارش و شوره سر) و پسوریازیس کاربرد دارد.
روش مصرف:
موها را مرطوب نمائید. شامپو را بر روی موها ریخته و ماساژ دهید تا کف کافی تشکیل شود سپس کاملاً کفها را آبکشی نمائید. یکبار دیگر این عمل را تکرار نمائید.
برای نتیجه بهتر حداقل 2 بار در هفته استفاده نمائید.
1- قبل از مصرف، ظرف محتوی شامپو را بخوبی تکان دهید. موها را کاملا خیس نموده و مقدار کافی از شامپو را به سر بمالید تا کف مناسبی تشکیل شود. پوست سر را ماساژ دهید و بگذارید کف حاصله 5 دقیقه بر روی سر بماند. سپس آبکشی نموده و این عمل را مجددا تکرار نمایید.
2- از تماس فرآورده با چشم خودداری کنید و در صورت تماس اتفاقی بلافاصله چشم ها را با آب کافی بشویید.
3- در صورت بروز تحریک و حساسیت بلافاصله مصرف شامپو را قطع نمایید. 
4- قبل و بعد از مصرف این فرآورده از مصرف صابون، مواد پاک کننده و یا سایر شامپوها خودداری نمایید.
در بررسی تست تحریک زایی پوستی مشخص گردید که این فرآورده فاقد تحریک زایی می باشد.
نكات قابل توجه هنگام مصرف: 
این محصول برای استفاده خارجی است.
از تماس با چشم و دیگر غشاهای مخاطی خودداری شود و در صورت ورود به چشم، چشمها را با آب فراوان بشوئید.
در مناطقی از بدن که این شامپو را بر روی آن استعمال نموده اید، در مواجهه با نور مستقیم خورشید احتیاط نمائید. احتمال آفتاب سوختگی 24 ساعت پس از استعمال افزایش می یابد.د
پرمترین چیست؟
پرمترین از خانواده آفت کش پیرتروئید است.  پیرتروئیدها  از مواد شیمیایی مصنوعی محسوب می شوند.  پرمترین برای کنترل حشرات به صورتهای  مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. محصولاتی که حاوی پرمترین هستند برای کنترل حشرات بسیارمورد توجه اند زیرا می توان در مکانهای که مواد غذایی در آن موجود اند ار آنها استفاده کرد، مانند رستورانها. پرمترین برای اولین بار در سال 1979 در اداره حفاظت محیط زیست امریکا ثبت شد و ثبت مجدد آن در سال 2006 صورت گرفته است.
برخی از محصولات حاوی پرمترین چیست؟
محصولات حاوی پرمترین می تواند به صورت شامپو، کرم، یا اسپری باشند. که برای درمان شپش سر، جرب، یا دفع حشرات مزاحم مورد  استفاده قرار می گیرد. این محصولات توسط سازمان غذای داروی امریکا مورد تایید قرار گرفته اند.
برای اثرگذار بودن محصولات حاوی پرمترین حتما روش مصرف درست این محصولات را از روی برچسب یا برشورهای همراه انها مطالعه کنید. در بیشتر مواقع روش نادرست استفاده از این محصولات موجب می شود که تاثیر مورد نظر را نداشته باشند.
 پرمترین چگونه کار می کند؟ 
حشرات بعد از تماس با پرمترین تحت تاثیر آن قرار می گیرند. پرمترین بر روی سیستم عصبی حشرات تاثیر می گذارد، باعث اسپاسم عضلانی، فلج مغزی و مرگ آنها شود. پرمترین برای حشرات بیشترین سمیت را دارد، زیرا حشرات نمی توانند مانند انسانها و سگها به سرعت پرمترین را تجزیه کنند.  در بین حیوانات خانگی  گربه ها نسبت به پرمترین  بیشترین حساسیت را دارند چون مدت زمان بیشتری در بدن گربه طول می کشد تا پرمترین تجزیه شود.

 

نمایشگاه توانمندی های اقتصادی ایران و روسیه  سه شنبه دوم خرداد ماه  در منطقه آزاد انزلی گشایش یافت. در این نمایشگاه 26 شرکت روسی و 50 شرکت ایرانی تولیدات خود را در زمینه پوشاک ، محصولات بهداشتی و دارویی، ابزار آلات کشاورزی ، امور بندری و کشتی سازی و  همچنین فرصت های سرمایه گذاری را در  76 غرفه به نمایش گذاشته اند.

نمایشگاه توانمندی های ایران و روسیه تا چهار خرداد از ساعت 11 تا 22 دایر است.

در این نمایشگاه شرکت دارویی و بهداشتی گیلارانکو با ارائه محصولات خود در غالب تولیدات بهداشتی و دارویی مربوط به پوست و مو در خدمت بازدید کنندگان در غرفه 75 سالن همایشهای منطقه آزاد انزلی می باشد.

ابتلا به شپش سر در تمام جوامع دیده میشود و برای مثال در بچه های مدارس ابتدایی کانادا در هر زمان حدود 2% ابتلا به شپش سر وجود دارد به عبارتی دیگر ابتلا به شپش سر ارتباطی با وضعیت اقتصادی نداشته در تمام طبقات اجتماع ممکن است رخ دهد و حتی در مومیایی های مصر باستان هم رشک های مرده دیده شده است .

ازدحام جمعیت باعث می شود که شپش بتواند از سری به سری دیگر برود و از آنجایی که تماس نزدیک در بچه ها امری شایع است ، شپش سر بیشتر در این گروه سنی اتفاق می افتد ، هر چند هر کس در هر شرایط آب و هوایی ممکن است مبتلا شود.

 پیشینه: 
ویروس زیکا برای اولین بار در سال 1947 در بدن یک میمون در حوالی جنگل زیکا (Zika) در نزدیکی دریاچه ویکتوریا در اوگاندا شناسایی شد. اولین شیوع ثبت شده در بین انسانها در سال 2007 در ایالات فدرال میکرونزی (Micronesia) در اقیانوس آرام رخ داده است. این بیماری تا ژانویه 2016 در بیست منطقه از قاره آمریکا دید شده است.

راه های انتقال:
ویروس زیکا توسط پشه ای موسوم به آیدس ایجیپتی (حشره مصری) منتقل می شود که ناقل بیماری های دیگری از جمله تب زرد و تب دنگی نیز هست. اما در موارد نادری انتقال آن از طریق رابطه جنسی هم گزارش شده است.

 پیشگیری و درمان:
در حال حاضر هیچ واکسن یا درمانی برای ویروس زیکا در دست نیست. تنها روش برای پیشگیری از عفونت، پرهیز از گزیده شدن به وسیله پشه ها است. روشهای پیشگیری عبارتتند از استفاده از مواد دفع حشرات، پوشاندن بدن با لباس، پشه بند، از بین بردن آب های راکد زیرا این آب ها مکان تولید مثل پشه ها هستند.

 علائم بیماری:

بنا به گزار مرکز کنترل پیشگیری بیماری در آمریکا رایج ترین علائم ابتدلا به این ویروس تب، جوش های خارش دار، درد مفاصل، و التهاب چشم ها ست.

 میکرو سفالی:

به نظر می رسد رابطه ای میان ابتلای مادران در ابتدای دوره بارداری به ویروس زیکا و تولد نوزادانشان با میکروسفالی وجود داشته باشد. با شیوع این ویروس در سال 2015 در برزیل، هزاران نوزاد (10 برابر میزان معمول سالانه) با میکروسفالی به دنیا آمدند.

زیکا در ایران:

در ایران از سال 1390 نظام مراقبت فعالی برای کنترل حشره ی ناقل این بیماری توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران راه اندازی شده است.

در طول این مدت تنها یک مورد در سال 1393 در مناطق بسیار کوچکی در ایران، این حشره شناسایی شده است مورد دیگری درباره این بیماری و پشه ناقل آن در ایران گزارش نشده است.

  • تازه ها
  • راهنما
image
شرکت داروسازی گیلارانکو در سال جاری با رعایت مقررات و قوانین استاندارد موفق به اخذ نشان ملی استاندارد جمهوری اسلامی ایران برای محصولات آرایشی و بهداشتی خود گردید.
image
ترک پا یکی از شایعترین عوارض پوستی است در همین راستا و برای خدمت رسانی بهتر محصول جدید ژل ترک پا به مشتریان ارائه شد.
image
با توجه به درخواستهای متعدد برای افزایش حجم این محصول، شرکت برآن شد تا این محصول را در حجم 250 سی سی نیز تولید کند.
image
موها را مرطوب نمائید. شامپو را بر روی موها ریخته و ماساژ دهید تا کف کافی تشکیل شود سپس کاملاً کفها را آبکشی نمائید. یکبار دیگر این عمل را تکرار نمائید.
image
شامپو سلنیوم سولفاید %2.5 ( شامپو سلکو%2.5®) برای درمان شوره سر،درماتیت سبورئیک و Tinea Versicolor
image
لطافت و نرمی را برای پوست های حساس خصوصاً پوست کودک دلبندتان به ارمغان می آورد. این محصول حاوی مواد اولیه طبیعی است.
آرشیو اخبار بر اساس محصولات