از محصولات جدید شرکت که به تازگی به بازار عرضه گردیده می توان به کرم کرم لیدوکائین/پریلوکائین اشاره نمود. کرم لیدوکائین/پریلوکائین یک بی حس کننده موضعی است این محصول به شرکتهای پخش توزیع شده و به زودی درداروخانه های سطح کشور موجود است.

یکی از مشکلات و بیماری هایی که زائرین در پیاده روی در اربعین با آن مواجه هستند وجود حشرات ناقل بیماری در حین سفر می باشد. توصیه می کنیم که زائران برای پیشگیری از گزش حشرات در محیط‌های باز، از پیراهن آستین بلند و شلوار بلند استفاده کنند. بهتر است زائران در مناطقی که حشرات زیادی آنجا وجود دارد، از اسپری دورکننده حشرات درمین روی لباس خود و کودکان استفاده کنند.

در زمان سفر و اقامت در هتل ها یا مسافرخانه ها، حتما از محلفه های تمیز  استفاده کنید و در صورتی که از نظافت محل اقامت خود مطمئن نیستید،می توانید به ملحفه و تشک و مبلمان محل اسکان از اسپری درمین استفاده نمایید.

اگراز موکب برای اسکان استفاده می کنید برای رفع مشکل گزیدگی حشرات و پیشگیری از بیماریهای شپش سر و جرب (گال) می توانید از اسپری دافع حشرات درمین® (دافع و از بین برنده انواع حشرات کنه، ساس، پشه، سوسک، مورچه به ویژه شپش و جرب و گال) برای کیسه خواب، پتو، بالش، زیر اندازهای موکب، انواع پارچه و کلیه منسوجات همراه خود استفاده نمایید و با خیالی آسوده سفر کنند.

 پشه ائدس ناقل شناخته شده چندین ویروس از جمله ویروس تب زرد، ویروس دنگی ویروس چیکونگونیا و ویروس زیکا است. در اروپا هر ساله موارد وارداتی آلوده شدن به این ویروس ها گزارش می شود.

در زمان قدیم وجود پشه ائدس در مناطق زیر گزارش شده است:

همه کشورهای مدیترانه ای (اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا)، قفقاز (جنوب روسیه، گرجستان، آذربایجان)، هر دو مجمع الجزایر اقیانوس اطلس (قناری و آزور).

اما امروزه در سرتاسر مناطق گرمسیری، از جمله آفریقا (از جایی که منشا گرفته است) و تعدادی از مناطق نیمه گرمسیری مانند: جنوب شرقی ایالات متحده، خاورمیانه، جنوب شرقی آسیا، اقیانوس آرام و جزایر هند، شمال استرالیا مشاهده شده است.

حشره شناسی

نام گونه/طبقه بندی:

Aedes (Stegomyia) aegypti (Linnaeus، 1762)

نام رایج: پشه تب زرد

مترادف ها و نام های دیگر مورد استفاده:

Stegomyia aegypti (sensu Reine)

خصوصیات مورفولوژیکی و گونه های مشابه

بزرگسالان این گونه پشه نسبتا کوچک هستند و به دلیل وجود تکه های فلس سفید نقره ای در پس زمینه سیاه روی پاها و سایر قسمت های بدن دارای الگوی سیاه و سفید هستند. برخی از پشه‌های بومی نیز چنین تضادهایی را نشان می‌دهند (قهوه‌ای‌تر و مایل به زرد) اما این تضادها کمتر آشکار هستند. با این حال، پشه آئدس را می توان با سایر گونه های مهاجم (Ae. Albopictus، Ae. Japonicus) یا بومی (Ae. Cretinus، محدود به قبرس، یونان و ترکیه) اشتباه گرفت. ویژگی تشخیصی غالب وجود فلس های نقره ای به شکل چنگ در پس زمینه سیاه بر روی اسکوتوم (قسمت پشتی قفسه سینه) است. شکل خانگی (Ae. Aegypti aegypti) از جد خود (Ae. Aegypti formosus) رنگ پریده‌تر است و در اولین ترژیت شکمی دارای فلس‌های سفید است. دومی محدود به آفریقا، در جنوب صحرا است، و به عنوان تولید مثل در زیستگاه های طبیعی در مناطق جنگلی یا بوته ای، دور از مکان های سکونت انسانی ثبت شده است.

فراوانی فصلی

ائدس در طول سال فعال است و اوج فراوانی آن از آگوست تا اکتبر است

میزبان پشه آئدس

میزبانهای پشه آئدس پرندگان، پستانداران وانسانها است، اما پشه آئدس از میان میزبان های پستاندار ترجیحاً انسان را حتی در حضور میزبان های جایگزین برای تغذیه انتخاب می کند. همچنین چندین بار در طول یک چرخه گونوتروفیک (تغذیه، چرخه تولید تخم) تغذیه می کند که از پیامدهای آن انتقال بیماریست.

زیستگاه های آن

از نظر تاریخی، پشه ائدس در مناطق جنگلی یافت می شود و از سوراخ درختان به عنوان زیستگاه استفاده می کند. امروزه با سازگاری با محیطهای شهری، از طیف گسترده ای از مخازن مصنوعی مانند گلدان ها، مخازن آب و لاستیک ها برای زیستگاهشان بهره برداری می کند و همچنین از زیستگاه‌های آبی زیرزمینی مانند مخازن سپتیک استفاده می‌کند و می‌تواند برای استفاده از زیستگاه‌های مخازن آبی داخلی و خارجی در یک منطقه سازگار شوند. سازگاری با پرورش در فضای باز ممکن است منجر به افزایش تعداد جمعیت پشه آئدس و دشواری در اجرای روش های کنترل آن شود . یک مطالعه در برزیل نشان داد که تعداد زیادی تخم در مکان‌های تخمگذاری نزدیک به جمعیت انسانی وجود دارد تخم‌هایی که روی سطح آب یا نزدیک آن گذاشته می‌شوند معمولاً در برابر خشک شدن مقاوم هستند.

شکل خانگی ائدس اغلب در فاصله 100 متری سکونتگاه های انسانی یافت می شود اگرچه برخی از مطالعات نشان داده اند که زیستگاه های زاد و ولد را می توان دور از خانه های انسان نیز یافت. پشه آئدس سکونتگاه‌های انسانی را ترجیح می‌دهند زیرا امکانات استراحت و میزبانی را فراهم می‌کنند

اپیدمیولوژی و انتقال عوامل بیماری زا

پشه آئدس به عنوان انتقال دهنده ویروس دنگی، ویروس تب زرد، ویروس چیکونگونیا و ویروس زیکا شناخته شده است. به عنوان یک ناقل بالقوه Venezuelan Equine Encephalitis virus عنوان شده است و مطالعات قابلیت ناقل نشان داده است که پشه آئدس قادر به انتقال ویروس نیل غربی است.

چیکونگونیا

پشه آئدس ناقل اولیه ویروس چیکونگونیا است. پشه آئدس تقریباً در تمام اپیدمی های چیکونگونیا در آفریقا، هند و سایر کشورهای جنوب شرقی آسیا دخیل بوده است. این گونه باعث شیوع چیکونگونیا در کنیا (2004) و جزایر کومور (2005) شد که در مورد دوم 63٪ از جمعیت را تحت تأثیر قرار داد. یک بررسی حشره شناسی پس از شیوع ویروس چیکونگونیا در یمن (2010/2011) وجود ویروس را درپشه ائدس جمع آوری شده در مزرعه نشان داد. اخیراً، پشه آئدس در شیوع بزرگ چیکونگونیا در اقیانوس آرام و کارائیب شرکت داشت در نتیجه، آسیب پذیری اروپا در برابر ویروس افزایش یافته است.

دنگی

پشه آئدس ناقل اولیه دنگی است هر چهار سروتیپ دنگی از ائدس جمع آوری شده از محیط جدا شده اند.

پشه آئدس مدت‌هاست که به عنوان ناقل بیماری دنگی شناخته شده است و باعث اپیدمی‌های بزرگ تب دنگی در قاره آمریکا و آسیای جنوب شرقی می‌شود. بروز جهانی دنگی نیز در 25 سال گذشته افزایش یافته است. از لحاظ تاریخی، شیوع بیماری در اروپا نیز گزارش شده است، که یکی از بزرگترین شیوع های ثبت شده در آتن و مناطق همسایه یونان طی دوره 1927-1928 رخ داده است در سال 2012، یک شیوع بزرگ تب دنگی در منطقه خودمختار پرتغال مادیر رخ داد .

 

پشه‌های ماده برای دریافت غذای خون، افراد و حیوانات را نیش می‌زنند. بیشتر پشه های ماده نمی توانند بدون خون تخم تولید کنند جالب است بدانید پشه های نر افراد و حیوانات را نیش نمی زنند.

وقتی پشه شما را نیش می زند چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که پشه شما را نیش می زند، با استفاده از قسمت دهانی مخصوص (پروبوسیس) پوست را سوراخ می کند تا خون را بمکد. همانطور که پشه در حال تغذیه است، بزاق را به پوست شما تزریق می کند. بدن شما به بزاق واکنش نشان می دهد که منجر به برآمدگی و خارش می شود.

برخی از افراد تنها واکنش خفیفی به نیش. سایر افراد شدیدتر واکنش نشان می دهند و ناحیه وسیعی از تورم، درد و قرمزی ممکن است رخ دهد.

علائم

علائم نیش پشه عبارتند از:

 • یک برآمدگی پف کرده و مایل به قرمز که چند دقیقه پس از گزش ظاهر می شود
 • برجستگی سفت، خارش دار، قهوه ای مایل به قرمز، یا برجستگی های متعدد که یک روز یا بیشتر بعد از گزش ظاهر می شود
 • تاول های کوچک به جای برجستگی های سخت
 • لکه های تیره ای که شبیه کبودی هستند

واکنش های شدیدتر ممکن است در موارد زیر رخ دهد:

 • کودکان
 • بزرگسالانی که توسط یک گونه ای از پشه گزیده شده اند که قبلاً در معرض آن قرار نگرفته اند
 • افراد مبتلا به اختلالات سیستم ایمنی

افرادی که واکنش های شدیدتری را تجربه می کنند ممکن است علائم زیر را داشته باشند:

 • ناحیه بزرگی از تورم و قرمزی
 • تب با درجه پایین
 • کهیر
 • تورم غدد لنفاوی

درمان

 • محل را با آب و صابون بشویید.
 • برای کاهش تورم و خارش، یک کیسه یخ را به مدت 10 دقیقه روی موضع قرار دهید. بسته در صورت نیاز از کیسه یخ  مجدداً استفاده کنید.
 • مخلوطی از جوش شیرین و آب بمالید، که می تواند به کاهش پاسخ خارش کمک کند
 • یکقاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقدار کافی آب مخلوط کنید تا خمیری ایجاد شود.
 • خمیر را به محل نیش پشه بمالید.
 • 10 دقیقه صبر کنید.
 • خمیر را بشویید.
 • از یک کرم ضد خارش یا آنتی هیستامین بدون نسخه برای کمک به تسکین خارش استفاده کنید. دستورالعمل های برچسب محصول را دنبال کنید.

عوارض نیش عفونی

نیش ها را نخارانید. آنها می توانند آلوده شوند.گزش عفونی ممکن است قرمز به نظر برسد، احساس گرما ایجاد کند در صورت تشدید علائم به پزشک مراجعه کنید.

بیماری های منتقله از طریق پشه

پشه ها از طریق نیش عوامل بیماری زا را پخش می کنند. ویروس هایی مانند نیل غربی و دنگی و انگل هایی مانند مالاریا می توانند منتقل نمایند

پشه زمانی که فرد یا حیوان آلوده را نیش می زند به ویروس یا انگل آلوده می شود. پشه آلوده می تواند میکروب ها را از طریق نیش به افراد دیگر یا حیوانات منتقل کند.

همه افراد آلوده به میکروب های منتقله از طریق پشه بیمار نمی شوند.

از نیش پشه جلوگیری کنید:

شما می توانید از خود و خانواده خود در برابر نیش پشه محافظت کنید محصولات دافع حشرات به جلوگیری از بیماری های منتشر شده توسط پشه ها کمک می کنند. سالانه میلیون‌ها نفر از ساکنان ایالات متحده به کشورهایی سفر می‌کنند که مالاریا و سایر بیماری‌هایی که توسط پشه‌ها منتشر می‌شوند (ناقل از پشه) در آنجا یافت می‌شوند. این بیماری ها در برخی موارد می توانند باعث بیماری جدی و مرگ شوند. پیشگیری از عفونت های ناشی از پشه برای در امان ماندن در سفر بسیار مهم است.

از اسپری درمین برای  لباس و وسایل (مانند چکمه، شلوار، جوراب و چادر) استفاده کنید.

اسپری درمین پشه ها را می کشد و دفع می کند. لباس‌هایی که اغشته به اسپری درمین شده اند پس از چندین بار شستشو، خاصیت محافظت خود را  حفظ می‌کنند.

اطلاعات روی محصول را بخوانید تا متوجه شوید حفاظت تا چه مدت دوام می آورد.

دستورالعمل های محصول را مطالعه نمایید.

مرجع

https://www.cdc.gov/mosquitoes/mosquito-bites/symptoms.html

از ویژگی های متفاوت که اسپری دافع حشرات درمین® داراست که موجب می شود آن را یک حشره کش ساده محسوب نکنیم ویژگی پیشگیرانه آن است. زیرا حشره کش های موجود در بازار را باید زمانی که حشره ای در محیط وجود دارد مورد استفاده قرار دهید.  اما اسپری دافع حشرات درمین® را می توان قبل از وجود حشرات مورد استفاده قرار داد و مطمئن باشید که دیگر حشره ای به آن محیط نزدیک نمی شود. همچنین این محصول خاصیت کشندگی را نیز دارا است. اسپری درمین® ابزاری مناسب برای دور کردن حشرات در مسافرت به خصوص طبیعت گردی و کوهنوردی است. این اسپری بسیار ایمن و قابل استفاده برای البسه کودکان بالای دو ماه می باشد. و می توان آن را برای کوله و کیسه خواب و البسه کوهنوردی استفاده نمود.

 • 1
 • 2
 • 3
آرشیو اخبار بر اساس محصولات